Poprzednie wykłady

W dniu 14 grudnia 2011r. prof. Marek Narkiewicz z Polskiego Instytutu Geologicznego poprowadził wykład "Gaz łupkowy w Polsce - między geologią a nadzieją".

 

Geologia jest kluczem do przewidywania przyszłości gazu łupkowego w Polsce. Czym różnią się złoża gazu w łupkach od złóż konwencjonalnych ? Jakie są geologiczne podstawy oceny zasobów gazu ?

W dniu 9 listopada 2011 r. prof. Krystyna Szafraniec z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN przeprowadziła wykład "Młodzież jako zaskakujący społeczny fenomen"

Wydawać by się mogło, że o młodzieży wiemy wszystko. W gruncie rzeczy jednak wiemy bardzo niewiele, a większość z tego co wiemy, to stereotypy, które nie wytrzymują konfrontacji z rzeczywistością.

W dniu 8 czerwca 2011 r. wykład Udar mózgu - czy można pomóc? przeprowadziła prof. Anna Członkowska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

W dniu 12 października 2011r. dr Dominika Malińska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN przeprowadziła wykład "Mitochondria w zdrowiu i w chorobie czyli wykład o dwóch obliczach komórkowego źródła energii"

 

Wykład był próbą wyjaśnienia jaki udział w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, oraz w mogących dotknąć nas chorobach, mają mikroskopijne struktury komórkowe zwane mitochondriami.

18 maja 2011 r. wykład Różne oblicza gwiazd neutronowych: od pulsarów do magnetarów przeprowadził prof. Paweł Haensel z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN.

Omówione zostały następujące tematy: