W dniu 9 listopada 2011 r. prof. Krystyna Szafraniec z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN przeprowadziła wykład "Młodzież jako zaskakujący społeczny fenomen"

Wydawać by się mogło, że o młodzieży wiemy wszystko. W gruncie rzeczy jednak wiemy bardzo niewiele, a większość z tego co wiemy, to stereotypy, które nie wytrzymują konfrontacji z rzeczywistością.

Tymczasem wyrosło nam pokolenie, które reprezentuje zupełnie nową jakość. Są udanymi dziećmi transformacji i społeczeństwa konsumpcyjnego – ambitni, wymagający, dobrze wykształceni. Mają jednak pecha – wchodząc w dorosłość muszą stawiać czoła zupełnie nowym i coraz trudniejszym wyzwaniom. Wynikają one ze zmian roli wykształcenia w życiu, zmian na rynku pracy i w systemie zatrudnienia, z nowych demograficznych trendów, wreszcie z ponowoczesności jako zasadniczego kontekstu dojrzewania młodzieży. Wiele z tych wyzwań podejmują młodzi w trybie indywidualnym nie niepokojąc zasadniczo systemu społecznego. Ich strategie życiowe, oparte na maksymie „zrób-to-sam”, coraz częściej jednak zawodzą. Wieloletnie inwestycje w edukację nie przekładają się na stabilną karierę zawodową, osiągnięcie samodzielności życiowej staje się przywilejem coraz mniej licznej części ludzi młodych, uczestnictwo w konwencjonalnych formach demokracji nie gwarantuje rozwiązania najbardziej palących społecznych problemów. Ostatnie miesiące w Polsce i na świecie ukazują zgoła inne oblicze młodzieży – „niegrzecznej”, zbuntowanej, groźnej. W komentarzach przeważają głosy lekceważenia, odbierające Oburzonym racji i powagi. Czy nie jest to jednak krótkowzroczność? Młodzież zawsze działa jak system wczesnego ostrzegania, a jej roszczenia są mniej istotne niż problemy, które sygnalizuje.

mlodziez_www_small