10 kwietnia 2007 r. Profesor Jerzy Kozak z Instytutu Mechaniki i Konstrukcji Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej wygłosił wykład pt. "Mikro i Nanotechnologia - zarys stanu aktualnego i perspektywy rozwoju"


Profesor Jerzy Kozak jest absolwentem Wydziału Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Do jego głównych zainteresowań naukowych i technicznych należy technologia maszyn, a w szczególności obróbki erozyjne, tj. nietradycyjne metody kształtowania, jak obróbka: elektrochemiczna (ECM), elektroerozyjna (EDM/WEDM), laserowa (LBM), ścierna przetłoczna (AFM) oraz obróbki hybrydowe. Prowadzi prace w zakresie mikrotechnologi i techniki mikrosystemów (MST). Ważne miejsce w jego pracach zajmuje modelowanie matematyczne i symulacja komputerowa procesów kształtowania oraz mikrokształtowania elementów konstrukcyjnych i narzędzi, zagadnienia brzegowe oraz wymiany masy i ciepła w warunkach obróbek erozyjnych. Działalność techniczna prof. Kozaka związana jest z wprowadzeniem do przemysłu nowych obróbek, a w szczególności obróbki elektrochemicznych części maszyn i narzędzi. Jest członkiem Prezydium KBM-PAN, Sekcji Technologii Maszyn KBM-PAN, SIMP, American Society of Mechanical Engineers (ASME), American Society of Precision Engineering (ASPE) oraz przewodniczącym Sekcji Mikro i Nanotechnologii KBM-PAN.Mikro i Nano Technologie (MNT) zajmują aktualnie jedno z najważniejszych miejsce w działalności produkcyjnej i innowacyjnej czołowych firm zagranicznych i stanowią jeden z głównych kierunków prac badawczo-rozwojowych w programach naukowych międzynarodowych, rządowych, agencji i firm.
Po wprowadzeniu do mikro i nanotechnologii oraz techniki mikrosystemów (MST-MEMS, MOEMS), w referacie przedstawione zostały:

  • podstawowe metody mikro i nanotechnologii,
  • aktualny stan zastosowań (telekomunikacja, medycyna, przemysł samochodowy, technika wojskowa, AGD itp),
  • perspektywy dalszego rozwoju MNT.Kwiecień 2007 r.