Poprzednie wykłady

13 grudnia 2017 r. wykłąd poprowadził prof. dr hab. n. med. Wojciech Drygas, Instytut Kardiologii, Komitet Zdrowia Publicznego PAN

kardiologia rgb Lres

8 listopada odbył się wykład prof. Anny Brożek pt. "Komizm w muzyce".

komizm www small

 

Od wieków wiadomo, że muzyka jest nośnikiem rozmaitych emocji. Zagadnienie emocjonalnego sensu muzyki zawiera w sobie jednak wiele niewyjaśnionych aspektów. Jednym z nich jest komizm muzyczny. Jak to się dzieje, że pewne ciągi dźwięków, nawet należące do tzw. muzyki absolutnej,  wolnej od pozamuzycznych odniesień, potrafią niekiedy nas rozśmieszyć? Jak się przejawia i jakie ma odmiany komizm muzyczny?
W wykładzie zarysuję odpowiedzi na te pytania, opierając się na pewnych dystynkcjach pojęciowych oraz własnej praktyce muzycznej.


Anna Brożek – filozof i pianistka, profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, członek Akademii Młodych Uczonych PAN, autorka m.in. książek: Symetria w muzyce (2004), Principia musica (2006), Pytania i odpowiedzi (2007), Teoria imperatywów (2012), Obraz duszy polskiej w mazurkach Romana Maciejewskiego (2014) oraz Piękno i prawda. Esej o relacjach między sztuką a nauką (2016).

Wykład 14 czerwca 2017 r. poprowadził mgr Tomasz Wawrzyniak z Instytutu Geofizyki PAN.

Streszczenie

Prezentacja

Nagranie wykładu część 1.; część 2.

 

arctowski www sr

Wykład dr Anetty Łyżwy-Piber odbył się 11 października 2017 r.

haremy low res2

10 maja 2017 r. wykład poprowadziła dr hab Hanna Krajewska, dyrektor PAN Archiwum w Warszawie.

Wykład przedstawił dokumenty ujawnione przez Watykan, zaprezentowane na wystawie o tym samym tytule. Słuchacze mogli zobaczyć m.in. dokumenty o niestandardowych kształtach i rozmiarach, listy, rysunki, także satyryczne, portrety. Wykład, choć dotyczący poważnej tematyki, zawierał elementy humoru, poparte elementami zbiorów watykańskich.

 

watykan small